Textová podstrana
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
SPOJENÁ ŠKOLA, GORKÉHO ULICA 90/4, OKOČ
organizačná zložka:
Špeciálna základná škola internátna – Bentlakásos Speciális Alapiskola, Gorkého ulica 90/4, Okoč
Odborné učilište internátne – Bentlakásos Speciális Szakiskola, Gorkého ulica 90/4, Okoč
Dodatok č. 3 k školskému poriadku
Používanie mobilných telefónov alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie
1. Úvodné ustanovenia
Tento Dodatok č.3 k Školskému poriadku Spojenej školy, Gorkého ulica 90/44 Okoč s organizačnými zložkami: Špeciálna základná škola internátna – Bentlakásos Speciális Alapiskola, Gorkého ulica 90/4, Okoč a Odborné učilište internátne – Bentlakásos Speciális Szakiskola, Gorkého ulica 90/4, Okoč obsahuje pravidlá týkajúce sa používania mobilných telefónov a obdobných osobných zariadení elektronickej komunikácie, (napr. smart hodiniek, tabletov a pod., pre jednoduchosť textu dokument ďalej používa len pojem mobilný telefón) okrem zariadení vo vlastníctve alebo správe školy pre žiakov Ak tento dokument používa pojem rodičia, myslí sa ním zákonný zástupca dieťaťa alebo osoba zodpovedná za výchovu dieťaťa (podľa § 1 písm. g zákona č. 245/2008 Z. z).
Účelom dodatku je ustanoviť zásady používania mobilných telefónov a iných digitálnych zariadení žiakmi Spojenej školy, Gorkého ulica 90/44 Okoč s organizačnými zložkami: Špeciálna základná škola internátna – Bentlakásos Speciális Alapiskola, Gorkého ulica 90/4, Okoč a Odborné učilište internátne – Bentlakásos Speciális Szakiskola, Gorkého ulica 90/4, Okoč a zároveň vymedziť opatrenia v prípade ich porušenia na základe Usmernenia k zmene legislatívy ohľadom používania mobilných telefónov a obdobných osobných zariadení elektronickej komunikácie na školách, podľa § 151a „Pravidlá používania mobilného telefónu alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie“ v znení zákona s účinnosťou od 1. 1. 2025 (ZÁKON Č. 245/2008 Z.Z; ZÁKON O VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ („ŠKOLSKÝ ZÁKON”)).
Dodatok je záväzný pre žiakov pri používaní mobilných telefónov a pre zamestnancov školy pri kontrole dodržiavania zásad používania vyššie spomenutých zariadení.
2. Všeobecné ustanovenia
Dodatok je zostavený a prispôsobený na svoje potreby na základe prvej alternatívy vyššie spomínaného „Usmernenia...“ zo všeobecných spôsobov úpravy implementácie a regulácie mobilných telefónov. Pri vstupe do priestorov školy žiaci vypnú a odložia mobilný telefón na vopred určené miesto. Mobilné telefóny budú žiakom vrátené po poslednej vyučovacej hodine, pričom tieto budú počas dňa uschované v bezpečnom priestore. Mobilné telefóny môžu po skončení vyučovania použiť pri odchode domov na informovanie rodičov. Je potrebné brať do úvahy, že aj keď žiak odovzdá jeden telefón, môže mať so sebou aj ďalší /ďalšie a tie musí tiež deaktivovať a odložiť.
(1) V základných školách a v prvom až štvrtom ročníku osemročného vzdelávacieho programu strednej školy sa používanie mobilného telefónu alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie (ďalej len „komunikačný prostriedok“) okrem zariadenia vo vlastníctve alebo správe školy počas školského vyučovania zakazuje
a) žiakom prvého až tretieho ročníka základnej školy,
b) žiakom štvrtého až deviateho ročníka základnej školy a žiakom prvého až štvrtého ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy okrem prípadov, ak používanie komunikačného prostriedku v týchto ročníkoch na účel výchovy a vzdelávania prispieva k napĺňaniu vzdelávacích štandardov štátneho vzdelávacieho programu, alebo ak jeho používanie na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu.
V prípade, že sa žiak súrne zo závažných dôvodov potrebuje skontaktovať so svojím zákonným zástupcom príp. iným rodinným príslušníkom počas vyučovania, upovedomí o tejto skutočnosti príslušného vyučujúceho na hodine (príp. triedneho učiteľa) a ten mu tento kontakt umožní. Žiak môže použiť na vyučovaní mobilný telefón len ako učebnú pomôcku so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy. Zatajenie, neodovzdanie, zneužitie sa bude považovať za porušenie školského poriadku t. z., že sa bude riešiť výchovnými opatreniami v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon). V žiadnom prípade nesmie žiak vytvárať obrazové snímky, obrazové a zvukové záznamy, fotografie, podobizne ako z vyučovania, tak aj mimo vyučovania (t. j. počas prestávok).
3. Zásady výnimiek používania mobilných telefónov
- pre deti so zdravotným znevýhodnením – podľa § 151a, odsek 2 sa regulácia používania mobilných telefónov nevzťahuje na žiakov so zdravotným znevýhodnením na účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením. Pre udelenie tejto výnimky nie je potrebné iné, dodatočné potvrdenie o zdravotnom znevýhodnení. „Účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením“ zahŕňajú využívanie komunikačných prostriedkov, ktoré podporujú vzdelávanie, adaptáciu a začlenenie žiakov s cieľom prekonávať špecifické obmedzenia vyplývajúce z ich zdravotného znevýhodnenia. Tieto prostriedky môžu slúžiť na sprostredkovanie učebných materiálov, náhradné formy komunikácie či pomôcok pre lepšie zvládanie výučby a adaptácie v školskom prostredí, ako aj na zdravotné potreby súvisiace s denným režimom žiaka (napr. monitorovanie pri diabetes mellitus a.i. analogické situácie). Dôležitou zásadou je, aby používanie komunikačných prostriedkov slúžilo na zabezpečenie rovnakých príležitostí pre vzdelávanie a sociálne začlenenie žiakov so zdravotným znevýhodnením, pričom neprimerané alebo nadmerné využívanie týchto prostriedkov môže byť považované za nevhodné. Ide teda o podporu nevyhnutných aktivít, ktoré majú preukázateľne pozitívny vplyv na zvládanie výziev vyplývajúcich zo zdravotného stavu žiaka.
- 2. na edukatívne účely na hodinách – zákon podľa § 151a, odsek 1, udeľuje výnimku regulácie používania mobilných telefónov okrem zariadenia vo vlastníctve alebo správe školy pre edukatívne účely žiakom 4. až 9. ročníka základnej školy, ak používanie komunikačného prostriedku v týchto ročníkoch na účel výchovy a vzdelávania prispieva k napĺňaniu cieľov štátneho vzdelávacieho programu, alebo ak jeho používanie na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu. Žiakom je v súlade so štátnym vzdelávacím programom alebo v súlade s plánovaným využitím mobilných telefónov pre účely výchovy a vzdelávania vopred komunikované, že počas tohto času môžu zariadenie používať výlučne v súlade s pokynmi učiteľa, pričom po skončení sa vrátia do zvoleného režimu regulácie. Logistika jednotlivých úprav si vyžaduje, aby toto použitie bolo komunikované so žiakmi, rodičmi a personálom školy vopred (najmenej deň vopred žiakom, rodičom). Rovnako tak z logistických dôvodov môže byť opätovné deaktivovanie zariadení uskutočnené až po skončení vyučovacej hodiny, nie hneď po skončení aktivity. Aj v takomto prípade je potrebné žiakom jasne komunikovať, ako uviesť zariadenia do stavu, ktorý nebude vyrušovať priebeh zvyšku vyučovacej hodiny. Pred použitím mobilných telefónov pre vzdelávacie účely je potrebné si overiť, či vieme zabezpečiť rovnosť príležitostí pre všetkých žiakov.
4. Používanie mobilných telefónov mimo priestorov školy počas aktivít realizovaných školou
Podľa § 151a, odsek 4, podmienky používania komunikačného prostriedku, okrem zariadenia vo vlastníctve alebo správe školy, počas aktivít organizovaných školou mimo školského vyučovania (napr. exkurzia, výlet...) reflektujú na rovnaké pravidlá a sankcie ich porušovania ako používanie mobilných telefónov počas vyučovania v škole. Prípadné zmeny musia byť nastavené a vopred komunikované pred realizáciou aktivity mimo priestorov školy. Žiaci a zákonní zástupcovia musia byť vopred informovaní formou informovaného súhlasu ku konkrétnej aktivite.
5. Opatrenia
Podľa závažnosti previnenia a porušenia tohto dodatku vyučujúci, triedny učiteľ, riaditeľ školy môže uložiť niektoré z uvedených opatrení:
a) Zápis do klasifikačného záznamu.
b) Napomenutie triednym učiteľom.
c) Pokarhanie triednym učiteľom.
d) Pokarhanie riaditeľom školy.
e) Zníženie známky zo správania.
6. Previnenia
a) Ak žiak počas vyučovania použije zatajený mobilný telefón a iné digitálne zariadenie, bude mu vyzváňať, alebo zvukovým signálom o príchode SMS správy inak narúšať priebeh vyučovania, bude vyzvaný k okamžitému vypnutiu a odovzdaniu zariadenia. Neuposlúchnutie, či opakované použitie mobilného telefónu a iného digitálneho zariadenia sa bude považovať za hrubé porušenie školského poriadku.
b) Ak žiak počas vyučovacích hodín (prestávok) použije mobilný telefón a iné digitálne zariadenie na výhražné SMS správy, filmovanie, fotenie, nahrávanie, alebo iné použitie za účelom poníženia ľudskej dôstojnosti, bude to považované za šikanovanie. Žiakovi bude znížená známka zo správania bez postupnosti vymedzenej v školskom poriadku.
7. Povinnosti zamestnancov školy
Zamestnanci dbajú o dodržiavanie týchto zásad počas celého vyučovania, vrátane prestávok i mimoškolských aktivít školy. Zamestnanci školy nemajú používať svoje mobilné telefóny na osobné účely pred žiakmi počas školského dňa. Použitie mobilných telefónov zamestnancami pred žiakmi musí byť redukované iba na pracovné účely. To by malo byť jasne komunikované žiakom v záujme preukázať im rešpektovanie nastavených pravidiel používania mobilných telefónov a ich dôvodov aj z úrovne zamestnancov školy. Triedny učiteľ má žiakov naučiť dôvody takejto regulácie (s dôrazom na vysvetlenie rušivého charakteru mobilných telefónov, ako aj zdôraznenie sociálneho aspektu regulácie – ide o snahu o podporenie komunikácie žiakov tvárou v tvár počas prestávok). Rovnako má triedny učiteľ oboznámiť žiakov s rizikami spojenými s používaním mobilných telefónov (s dôrazom na tému kyberšikanovania a tému dôležitosti a zmysluplnosti vlastných osobných pravidiel používania mobilných telefónov aj mimo priestorov školy). Cieľom je naučiť žiakov vnímať benefity prostredia bez mobilných telefónov.
8. Zodpovednosť
a) Triedny učiteľ zodpovedá za preukázateľné oboznámenie žiakov s obsahom dodatku na triednickej hodine.
b) Triedny učiteľ zodpovedá za preukázateľné oboznámenie rodičov s obsahom dodatku na zasadnutí ZRaPŠ.
c) Triedny učiteľ zodpovedá za vyvodzovanie opatrení pri previnení žiakov a vedenie písomnej agendy s tým súvisiacej.
d) Zodpovednosť za stratu alebo poškodenie mobilu a iného digitálneho zariadenia nesie žiak so svojím zákonným zástupcom, ktorý mu mobil a iné digitálne zariadenie do školy povolil priniesť.
9. Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. januára 2025.
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 08.01.2025
V Okoči dňa 08.01.2025 Mgr.Ildikó Hrubá
riaditeľ školy